Fujifilm X-Workshop

Hi everyone! Last week I came across with a workshop called “Street Photography X-Workshop” which is organized by the Fujifilm Store in Karaköy, Istanbul. Since I wanted to learn more about photography I enrolled to the workshop. It was a free workshop and the only thing you need was your ID card and also a memory card for your photos! You don’t have to have a camera, they give you different cameras and also lenses which is quite generous.

Herkese merhaba! Geçen haftalarda Karaköy’deki Fujifilm mağazasının düzenlediği “Sokak Fotoğrafçılığı X-Workshop” adında bir workshopla karşılaştım. Fotoğrafçılıkla ilgili daha çok şey öğrenmek istediğim için hemen kayıt oldum. Workshop tamamen ücretsizdi ve tek ihtiyacınız kimlik kartınız ve tabi fotoğraflarınız için bir hafıza kartı! Bir kameranız olmasına gerek yok onlar size farklı kameralar ve lensler veriyorlar.

The workshop was started with brief introduction, photographers Nezihi Gözen, Evren Hamşioğlu, Bedri Fırat Koçak and Fujifilm staff introduced themselves and also guided us in our photography adventure. After introduction they handled us the cameras and taught how to use them. I got Fujifilm X-T1 camera and 18-35 mm lens.

Workshop kısa bir tanışmayla başladı, fotoğrafçı Nezihi Gözen, Evren Hamşioğlu, Bedri Fırat Koçak ve Fujifilm çalışanları kendilerini tanıttılar ve fotoğraf maceramızda bize eşlik ettiler. Kısa tanışmadan sonra kameraları dağıtıp nasıl kullanacağımızı öğrettiler. Ben Fujifilm X-T1 kamerasını 18-35 mm lens ile kullandım.

We started our trip from Gülhane Park and walked around different locations in the Sultanahmet area. I’ve learned the 3 basic features; iris diaphragm, ISO and snapshot ( I hope these are the right terms in English 🙂 ) I’ve really had a great time and learned so much. I will definitely attend more courses. I recommend you to check it out if you have Fujifilm Stores in your country. Here I’ll share you some of my photographs and I hope you’ll like them.

Gezintimize Gülhane Parkı’ndan başladık ve Sultanahmet çevresinde farklı lokasyonlara gittik. 3 temel özellik öğrendim; diyafram, ISO ve enstantane. Gerçekten çok keyifli ve güzel zaman geçirdim ve çok şey öğrendim. Kesinlikle diğer kurslara da katılmayı düşünüyorum. Eğer ülkenizde ya da şehrinizde Fujifilm mağazası varsa kesinlikle bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. Workshopta çektiğim bazı fotoğrafları sizinle paylaşıyorum umarım hoşunuza gider.

Fujifilm’in sitesinden değişik workshoplara, seminerlere, kurslara kaydolabilirsiniz.

dscf0225dscf0241dscf0247dscf0259dscf0269dscf0275dscf0294dscf0295dscf0307dscf0356dscf0360dscf0375dscf0379dscf0381

xx, Lale

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s