Çikolata Mahzeni

cikolatamahzeni5

Bu sefer sizinle yeni keşfettiğim inanılmaz şirin bir mekanı paylaşıyorum: Çikolata Mahzeni! Beşiktaş’ta bir ara sokakta bulunan bu küçük mekan kelimenin tam anlamıyla bir çikolata mahzeni. Dışarıda 2 küçük masası ve oturmanız için yastıkları var ve bu masaların arasındaki merdivenlerden aşağıya indiğinizde çikolatalarla ve Noel süslemeleriyle dolu bir mahzende buluyorsunuz kendinizi.

This time I recommend you an incredibly cute place that I’ve discovered recently: Çikolata Mahzeni! (It means chocolate vault in English) This little place is located in an alley in Beşiktaş and it is literally a chocolate vault. In the outside there are two little tables and some pillows to sit and when you go downstairs between these tables you find yourself inside of a vault that full of chocolates and Christmas decorations.

Mekan çok güzel dekore edilmiş, girişte hemen süslü bir çam ağacıyla ve tabi ki birbirinden güzel çikolatalarla karşılaşıyorsunuz! Hemen karşınızda küçük bir şömine, duvarlarda süslemeler görüyorsunuz. Hatta yastıklar bile Noel& Yılbaşı temasıyla kaplı- ve itiraf etmeliyim ki acayip yumuşaklar! Bütün bunların arasında kendinizi mutlu hissetmeniz kaçınılmaz.

It is beautifully decorated, from the entrance you meet with a Christmas tree and lots of appetizing chocolates! You can see a mini fireplace just across and Christmas decorations on the walls. Even the pillow on the seats are covered with Christmas theme – and I need to admit that they are so soft! It is inevitable that you feel very happy all around here.

cikolatamahzeni3

cikolatamahzeni4cikolatamahzeni2cikolatamahzeni8

Gelelim menüye ve çikolatalara… Çok geniş bir sıcak çikolata menüsü var; isterseniz sütlü, isterseniz bitter ya da beyaz çikolatalı sipariş edebilirsiniz. Ama bununla bitmiyor. Sıcak çikolatanızı karamelli, çilekli, naneli, güllü hatta marshmellowlu bile içebilirsiniz! Ben tercihimi çilekli sütlü çikolatalıdan yana kullandım ve hayatımda içtiğim en güzel şey diyebilirim. Bunların yanında mekanda sıcak ve soğuk içecekler de mevcut.

Let’s talk about the menu and the chocolates… They have a wide hot chocolate menu; you can order your hot chocolate with milk chocolate, white chocolate or bitter chocolate. But it does not stop here! You can have your hot chocolate with caramel, peach, cinnamon, strawberry, mint, rose… etc. even with marshmellow flavour! I’ve tasted hot chocolate with mil chocolate and strawberry flavour and it was the best thing I’ve ever drank. Also there are hot and cold beverages in the menu.

sicakcikolata

Peki ya tatlılar derseniz, mekanın iki özel tatlısı var biri “Bebi Babi” diğeri ise “De Blanco”. Evet ikisini de denedim ve BA YIL DIM! Bu iki tatlıda da eritilmiş çikolatanızı sütlü, beyaz ve bitter olarak seçebiliyorsunuz. Bebi Babi biraz daha yoğun çünkü çikolatalı kek var, De Blanco hindistan cevizli hafif bir tatlı. Hangisini seçersin diye sorarsanız ikisini birden yerim üstüne de sıcak çikolatamı içerim! (Tabi komaya girmezsem!) Bu tatlılar dışında menüde tiramisu ve fondü de bulunuyor. Bir sonraki gidişimde onları deneyeceğim.

And for the desserts, this place has two special desserts. One of them is called “Bebi Babi” and the other is “De Blanco”. I tried both of them and I LOVED them. Again you can choose your melted chocolate in these desserts as milk,white or bitter chocolate. Bebi Babi has more intense taste because it has chocolate cake, De Blanco has coconut on it. If you ask me which one would I choose I would say I will choose both of them and also drink hot chocolate on top of them! (If I would not die from diabetic coma!) Except from these desserts there are tiramisu and chocolate fondue in the menu. I will try them next time!

Ayrıca girişte bir sürü çikolata var içlerinden seçip bir tabak yapabiliyorsunuz, ya da küçük şirin çikolata mahzeni kutularına koyarak eve götürüp yorganın altında dizi izlerken mideye indirebilirsiniz.

Also you can find so many chocolates in the entrance and you can choose from them and create a plate or you can have them as a takeaway in these lovely Çikolata Mahzeni boxes and enjoy them while watching tv series under the blanket.

cikolatamahzeni10

Genel yorumum ise şöyle; son zamanlarda İstanbul’da bir çok çikolatacı açılıyor ben de elimden geldiğince hepsine gitmeye çalışıyorum çünkü çikolata kalp ben. Ama bu mekan gerek dekorasyonuyla gerek çalışanların ilgisiyle kalbimi çalmış durumda çünkü inanılmaz tatlı bir yer! Ayrıca çikolataları da çoooooooook lezzetli ve başka hiçbir mekanda böyle güzel bir sıcak çikolata içmemiştim. Eğer Beşiktaş’a yolunuz düşerse buraya gitmenizi tavsiye ederim.

My overall comment is: Lately there are so many chocolate shops are opening in İstanbul and I am trying to discover them as far as I can, because chocolate-inserheartemoji-me. But this place has stole my heart with it’s lovely decoration and friendly staff. It is an incredibly cute place! Also chocolates are soooooo delicious and I haven’t tasted a better hot chocolate in any other place. If you come to Beşiktaş/İstanbul I highly recommend you to come here.

Çikolata Mahzeni Adres/Address: Sinanpaşa Mah. Ihlamurdere Cad. Şehit Dursun Bakan Sok. No:24, 34353 Beşiktaş/İstanbul

Çikolata Mahzeni Zomato

xx, Lale

Bütün fotoğraflar bana aittir. 
Disclaimer: All photos are taken by me.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s